تاریخ اسلام تحلیلی

تحلیل تاریخ گذشته به انسان قوه ی بصیرت می دهد

تاریخ اسلام تحلیلی

تحلیل تاریخ گذشته به انسان قوه ی بصیرت می دهد

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

پیمان به سه گروه معروف یهود 
 متن این قرار داد را که رسول خدا با سه قبیله بنی نضیر، بنی قریظه و بنی قینقاع امضا کرده مرحوم طبرسی در اعلام الوری از علی بن ابراهیم نقل کرده است. متاسفانه این متن هم مورد بی توجهی مورخان قرار گرفته و هیچ کس قبل و بعد از طبرسی آن را نیاورده است. جای شگفتی است چنین پیمان مهمی که به سر نوشت سه گروه یهودی به خصوص بنی قریظه مربوط است این گونه از دسترس یا توجه منابع تاریخی و روایی دور بماند و تنها در قرن ششم و برای یک بار متن آن ثبت شود. به هر حال این مهم ترین پیمانی است که در موضوع یهود مدینه با آن سرو کار داریم و به جهت اهمیت و ضرورت آن در مباحث آینده، متن آن را از نظر می گذرانیم: 
 علی بن ابراهیم نقل می کند یهود بنی قریظه و بنی نضیر و بنی قینقاع نزد پیامبر آمده گفتند مردم را به چه می خوانی؟ فرمود به گواهی دادن به توحید و رسالت خودم. من کسی هستم که نامم را در تورات می یابید و علمایتان گفته اند از مکه ظهور می کنم و به این حره کوچ می کنم...یهودیان گفتند آن چه گفتی شنیدیم. اکنون آمده ایم با تو صلح کنیم که به سود یا زیان تو نباشیم و کسی را علیه تو یاری نکینم و متعرض یارانت نشویم. تو هم متعرض ما و دوستانمان نشوی. تا ببینیم کار تو و قومت به کجا می انجامد پیامبر پذیرفت و میان آنان قراردادی نوشته شد: 1.که یهود نباید علیه پیامبر یا یکی از یارانش به زبان، دست، اسلحه، مرکب، نه در پنهانی و نه آشکارا، نه در شب و نه روز اقدامی انجام دهد و خداوند بر این پیمان گواه است.

2. پس اگر یهود این تعهدات را نادیده بگیرد رسول خدا می تواند خون ایشان را بریزد، زن و فرزندانشان را اسیر اموالشان را غنیمت بگیرد.

 آن گاه برای هر قبیله از این یهودیان نسخه ای جداگانه تنظیم شد.

مسئول پیمان بنی نضیر: حیی بن اخطب

مسئول پیمان بنی قریظه: کعب بن اسد

مسئول پیمان بنی قینقاع: مخیریق بود.

۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۲۸ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۰:۱۴
سید عبد الرضا

یهودیان در هر منطقه ای که سکونت می کردند تعالیم تورات و افکار و عقاید خویش را ترویج می کردند. یمن نیز مدتی تحت نفوذ یهود قرار رفت و "ذونواس" پادشاه یمن که یهودی گری را پذیرفته بود  مسیحیان را سرکوب و کیش یهود را کیش رسمی اعلام کرد.


انگیزه ی این اقدام به زودی مطرح می شود

۴ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۹:۰۳
سید عبد الرضا

۵ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۴ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۳:۱۹
سید عبد الرضا

به نقل از بلومبرگ؛ محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان سعودی در اظهاراتی مضحک ایران را متهم کرد می‌خواهد بر جهان اسلام مسلط شود. به نوشته بلومبرگ، این اظهارات به منزله از میان رفتن احتمال کاهش تنش میان ایران و عربستان است.
وی در مصاحبه‌ای با شبکه سعودی "ام‌بی‌سی" که نسخه کامل آن سه‌شنبه شب پخش می‌شود مدعی شد: «چطور می‌توانم با ایران صحبت کنم؟ ... ایران در حال فراهم کردن بستر ظهور امام دوازدهم (مهدی قائم عج) است و می‌خواهد جهان اسلام را کنترل کند.»
بزرگترین صادرکننده نفت جهان و ایران در دو سوی بحران‌های خاورمیانه – از جمله جنگ‌های سوریه و عراق -- قرار دارند. از آغاز مداخله عربستان سعودی در یمن نیز 2 سال می‌گذرد.
محمد بن سلمان که سمت وزیر دفاع عربستان را نیز در اختیار دارد یک سال پیش مدعی شده بود طرف‌های متخاصم در جنگ یمن احتمالاً به زودی برای پایان درگیری‌ها به توافق خواهند رسید.

منبع:العالم
۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۴ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۲:۵۹
سید عبد الرضا

گسترش تقواانتشار از وبلاگ حدیث روزانه:

http://1hadis.blog.ir/post/265

۷ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۷:۲۸
سید عبد الرضا

چرا حجاز مورد طمع جهانگشایان واقع نشد؟


با پاسخ به این سوال ما را همراهی بفرمایید.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۷:۱۳
سید عبد الرضا