تاریخ اسلام تحلیلی

تحلیل تاریخ گذشته به انسان قوه ی بصیرت می دهد

تاریخ اسلام تحلیلی

تحلیل تاریخ گذشته به انسان قوه ی بصیرت می دهد

پیمان های پیامبر صلی الله علیه وآله شماره 1

پنجشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۸:۱۴ ب.ظ

پیمان به سه گروه معروف یهود 
 متن این قرار داد را که رسول خدا با سه قبیله بنی نضیر، بنی قریظه و بنی قینقاع امضا کرده مرحوم طبرسی در اعلام الوری از علی بن ابراهیم نقل کرده است. متاسفانه این متن هم مورد بی توجهی مورخان قرار گرفته و هیچ کس قبل و بعد از طبرسی آن را نیاورده است. جای شگفتی است چنین پیمان مهمی که به سر نوشت سه گروه یهودی به خصوص بنی قریظه مربوط است این گونه از دسترس یا توجه منابع تاریخی و روایی دور بماند و تنها در قرن ششم و برای یک بار متن آن ثبت شود. به هر حال این مهم ترین پیمانی است که در موضوع یهود مدینه با آن سرو کار داریم و به جهت اهمیت و ضرورت آن در مباحث آینده، متن آن را از نظر می گذرانیم: 
 علی بن ابراهیم نقل می کند یهود بنی قریظه و بنی نضیر و بنی قینقاع نزد پیامبر آمده گفتند مردم را به چه می خوانی؟ فرمود به گواهی دادن به توحید و رسالت خودم. من کسی هستم که نامم را در تورات می یابید و علمایتان گفته اند از مکه ظهور می کنم و به این حره کوچ می کنم...یهودیان گفتند آن چه گفتی شنیدیم. اکنون آمده ایم با تو صلح کنیم که به سود یا زیان تو نباشیم و کسی را علیه تو یاری نکینم و متعرض یارانت نشویم. تو هم متعرض ما و دوستانمان نشوی. تا ببینیم کار تو و قومت به کجا می انجامد پیامبر پذیرفت و میان آنان قراردادی نوشته شد: 1.که یهود نباید علیه پیامبر یا یکی از یارانش به زبان، دست، اسلحه، مرکب، نه در پنهانی و نه آشکارا، نه در شب و نه روز اقدامی انجام دهد و خداوند بر این پیمان گواه است.

2. پس اگر یهود این تعهدات را نادیده بگیرد رسول خدا می تواند خون ایشان را بریزد، زن و فرزندانشان را اسیر اموالشان را غنیمت بگیرد.

 آن گاه برای هر قبیله از این یهودیان نسخه ای جداگانه تنظیم شد.

مسئول پیمان بنی نضیر: حیی بن اخطب

مسئول پیمان بنی قریظه: کعب بن اسد

مسئول پیمان بنی قینقاع: مخیریق بود.

نظرات  (۳)

وای دوست عزیز گفتی خدا خیرت دهد این مستشرقین بیا این پیمان ببینند و این قدر بر سر اعدام انقلابی پیامبر در مورد قبیله خائن بنی قریظه بازی در نیارند تشکر از شما
بسیار عالی 

منتظر شماره های بعدی هستیم
۰۸ تیر ۹۶ ، ۰۱:۳۰ فرزند انقلاب
خدا قوت...
پاسخ:
موفق باشید

از حضورتان ممنونم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی